Околу 40.000 ученици немаат опрема за онлајн настава, часовите ќе ги следат на телевизија

На денешната заедничка пресконференција со премиерот Зоран Заев, министерката за образование и наука Мила Царовска и ја претстави на учениците, родителите и наставници Националната платформа за онлајн настава.

Според зборовите на министерката, националната платформа за настава на далечина е инклузивна, практична и едноставна за користење, а обезбедува учење на пет јазици – македонски албански турски, српски и бошњачки.

Царовска: Националната платформа ќе биде повеќе од добра замена за традиционалната настава

Царовска додаде дека обуките на наставниците се во тек, по што платформата ќе се тестира во сите училишта.

Аудио и видео материјали, брзи квизови и тестови ќе бидат само дел од креативните алатки кои ќе можат да ги користат наставниците при комуникација со учениците.

Прочитајте и...  Села - Клеменс Која: Пописот на населението мора да биде веродостоен и во согласност со стандардите на Евростат

Одговорајќи на новинарско прашање Царовска посочи дека моментално окоу 40.000 ученици не ја поседуваат потребната технолошка опрема за настава на далечина, поради што ќе им бидат достапни снимени материјали од часовите кои ќе се емитуваат на националната телевизија.

Се предвидуваат 15-минутни видеа со одреден час да се емитуваат на Македонската телевизија, на посебни канали кои се обезбедени, за да може секое дете да има пристап до наставните материјали. Дополнително, училиштата ќе имаат обврска да ги испечатат потребни материјали и да се достават до секое дете преку родителите, а потоа да се вратат назад за да се оценат – истакна Царовска во одговор на новинарско прашање.

Одговарајќи на друго новинарско прашање, во однос на целодневната настава, Царовска рече дека се прават дискусии и со Комисијата за заразни болести и со министерството за труд и социјална политика.

Прочитајте и...  Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

– Се разгледува можноста децата да добијаt одредена заштита по завршување на часовите, штом ќе има конечна информација јавноста ќе биде известена – нагласи Царовска.

Поврзани вести

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Мигрант безмилосно нападна стара жена

Илинка Иљоска

РКЕ: Пенали за компаниите, ако не ги греат граѓаните

Слободен печат

Ларда: Сакаме да ги направиме грчките производи уште подостапни

Весна Дамчевска

Народна банка ја засилува битката против фалсификуваните евра

Слободен печат

Скопскиот регион со најголемо учество во БДП

Слободен печат

Освен пандемијата зимава на Балканот му се закануваат и катастрофални поплави

Слободен печат

Остави Коментар