Tag : ученици

Вести Македонија

Ковид-19 во Тиквешијата: Две наставнички и 15 деца во изолација, рекордни 54 позитивни случаи

Слободен печат
Две наставнички и 15 деца од училиште во кавадаречко се ставени во изолација, откако седумгодишен ученик добил позитивен резултат на ковид-19 тест, потврди доктор Ристе...
Вести Регион

Романија: Учениците во Букурешт од утре на онлајн настава, маската ќе биде задолжителна и на отворено

Слободен печат
Учениците во романскиот главен град, Букурешт од утре ќе продолжат со онлајн настава, а носењето на маска ќе биде задолжително и на отворено, изјави портпаролот...
Вести Македонија

МОН: Со ковид-19 заразени 42 ученици и 65 наставници

Слободен печат
Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на ковид-19 кај учениците и 65 кај наставници....
Вести Македонија Слајдер

Протест против онлајн настава во Куманово: Ако може да работат игротеки и ноќни клубови, можеме и ние на училиште

Слободен печат
Ученици од Куманово денеска излегоа на мирен протест и побараа настава со физичко присуство во училиштата. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Учениците да ги следат препораките од комисијата, епидемиолошката состојба е сериозна

Слободен печат
Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување...
Вести Македонија

Богоев: Протоколите доследно се почитуваат во основните училишта во Карпош

Слободен печат
Кренати два прста, училишна табла, комуникација ученик – наставник. Тече наставата со физичко присуство (до трето одделение), а наставниците паралелно предаваат и онлајн за оние...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Училишната година почна: Некој онлајн, некој офлајн, некој со бојкот

Михаило Донев
Во ковид услови од вчера започна новата учебна година, а учениците кои почнаа да следат онлајн настава вчера го одржаа својот прв регуларен час преку...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Децата нема да учат до 31 август, туку до 10 јуни

Михаило Донев
На првиот ден од почетокот на новата учебна година дел од порталите во земјава ги зовреа социјалните мрежи откако објавија дека учебната година ќе трае...
Вести Македонија Слајдер

Филипче им порача на учениците: Вие може да бидете пример за возрасните и за целото општество (ВИДЕО)

Слободен печат
Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година....
Вести Македонија Слајдер

Царовска и Заев им посакаа успешна година на сите првачиња (ФОТО +ВИДЕО)

Михаило Донев
Во училишниот двор на ОУ „Јан Амос Коменски“ првачињата се запознаа со наставниците, а присутни беа и премиерот Зоран Заев и министерката за образование Мила...