ОЈО ГО ДЕМАНТИРА ЗАЕВ: За Кики и Коки не се води истрага, но се следат информациите

Од Основното јавното обвинителство информираат дека за случајот во кој, според шпекулациите кои постојат во јавноста, сопственик на медиум рекетира и изнудува пари од бизнисмени и услуги од власта, не се води истрага, како што истакна премиерот Зоран Заев, туку се прибираат информации.

– Јавното обвинителство од самиот почеток ги следи сите информации и ќе постапува доколку бидат утврдени елементи на кривично дло. Истрага е друга фаза од  постапката. Се уште не е донесена наредба за спроведување на истражна постапка – велат од ОЈО во изјава за „Слободен печат“.

Оттаму објаснуваат дека додека не се донесе наредба за истрага не се познати повеќе детали, како тоа колку луѓе би биле опфатени, за какви активности станува збор и за кои кривични дела.

Прочитајте и...  Ердоган: Дијалогот е единствено решение за спорот во Медитеранот

Во политичките кругови и медиумите веќе подолго време  се шпекулира дека сопственик на медиум кој се именува под псевдонимот Коки рекетира, а во тоа му помага висок функционер на СДСМ кој се именуа како Кики.

На денешната седница за пратеники прашања во одговор на прашање поставено од пратеникот Антонијо Милошоски, премиерот Заев рече дека е запознат со овој случај и дека за него се води истрага. Заев објасни и за случај од минатата година во кој лицата кои на јавноста и се познати како Кики и Коки од градоначалничка од СДСМ барале дозвола за урбанизација на парцела за изградба на старечки дом, но дека барањето им било одбиено, зошто такво нешто не дозволува урбанистичкиот план. Заев намерно или не, откри дека станува збор за општина Битола која ја води Наташа Петровска од СДСМ.

Прочитајте и...  Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција

Во Бугарија антивладини протести 36-ти ден по ред (ВИДЕО)

Слободен печат

Тензично во Минск: Полицијата ги затвори приодите кон Плоштадот на независноста, илјадници демонстранти се на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватска меѓу водечките извозници на коронавирусот во Германија, Македонија на 10. место

Слободен печат

Регистриран земјотрес во пехчевското епицентрално подрачје

Слободен печат