Tag : рекет

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Постојат сведоштва дека Кирацовски и Царовска им помагале на извршителите на рекетот

Слободен печат
Случајот Рекет најдобро го покажува криминалното владеење на Зоран Заев и СДСМ. Не само што се рекетирале милиони евра, туку истата операција била директно штитена...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Бидејќи Шекеринска се среќавала со осудените во „Рекет“, да каже колку пара обувки и униформи за војниците може да се купат со 1,5 милиони евра

Слободен печат
Дали Радмила Шекеринска знае колку пара војнички обувки и униформа можеле да се набават со 1,5 милиони евра изрекетирани пари во торбата Луј Витон. Дали...
Вести Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со вистината за „Рекет“ кој тие го монтирале

Слободен печат
Владејачката партија СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека опозициската партија сѐ уште не може да се помири со вистината за случајот „Рекет“, кој тие го монтирале,...
Вести Македонија

Заев: Не може Мицкоски да држи предавање за правда, тие ги поставија судиите во нивно време

Слободен печат
Лидерот на СДСМ Зоран Заев  вечерва во телевизиско соочување на ТВ 24 му порача на неговиот опонент од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека не може...
Вести Македонија

Дуковски потврди дека добил анинимен повик со закани кон животот на Боки 13

Слободен печат
Непосредно пред да дојде Бојан Јовановски во обвинителството, од непознат број ми се јави машки глас и ми рече: „кажи му на тој денес кога...
Вести Македонија

Дуковски: Нема ни „Р“ од рекет, ни „П“ од пари и ниту „В“ од вина

Слободен печат
Бранителот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски, во вечерашното гостување на телевизија Алфа уште еднаш повтори дека не му е јасно зошто доколку обвинителот имал чист...
Вести Македонија Слајдер

Петровска: Во „Рекет“ останаа доста неодговорени прашања, не сум сигурна колку правдата е задоволена (ВИДЕО)

Слободен печат
Многу е важно предметите со финансиска истрага да бидат завршени како што треба, до крај, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Натали Петровска од...
Вести Македонија

Русковска: Новите „бомби“ ги пуштивме на затворено рочиште на „Рекет“

Слободен печат
Обвинителството ги поседува и ги пушти во судница на затворено рочиште „бомбите“ за случајот „Рекет“, кои денеска беа објавени на ЈуТјуб, рече обвинителката Вилма Русковска...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пресуда за „Рекет“: Незадоволни и адвокатите и обвинителите

Горан Наумовски
Во јавноста преовладуваат поделени мислења за правичноста на вчерашната пресуда за аферата „Рекет“, во која на првообвинетиот Бојан Јовановски познат како Боки-13 му беа првостепено...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Коцо: Слободното судиско убедување не значи дека судијата може како ќе му текне таква одлука да си донесе (ВИДЕО)

Слободен печат
Ние не сме навикната на вакви брзи процеси (сл. „Рекет“). Во светски рамки тоа не е нешто многу брзо, но за наши услови може да...