Официјално: Асенсио заминува од Реал Мадрид

Фото: EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Maрко Асенсио денес и официјално потврди дека го напушта Реал Мадрид на крајот на сезоната.

По седум години, Асенсио одлучи да го напушти Мадрид и тоа како слободен играч со истекувањето на неговиот договор на 30-ти јуни.

И понатаму не е познато каде Шпанецот ќе ја продолжи кариерата , но се шпекулира дека тоа ќе биде Пари Сен Жермен. Реал Мадрид на својот официјален сајт исто така ја потврди разделбата и му се заблагодари на Асенсио за се што направи за клубот.

Во редовите на Атлетико, Асенсио пристигна на само 20 години и испиша златна историја освојуваќи 17 трофеи од нив три беа во Лигата на шампионите и три во Ла Лига.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот