19.8 C
Скопје

Ново шоу на Кирјос, овој пат влезе во клинч со судијата Вељовиќ

Лошото момче на тенисот, Ник Кирјос и во второто коло од Австралија Опен направи сцена во која се најде во центарот на вниманието на јавноста. За време на мечот тој влезе во жестока расправија во судијката поради технологијата која се употребува за време на мечевите.

Во второто коло, Кирјос за време не дуелот со Уго Умбер влезе во вербална расправија во судијката од Србија, Маријана Вељовиќ поради технологијата која го детектира контактот на топчето со мрежата за време на сервисот.
Кирјос во неколку наврати се жалеше на одлуките и тврдеше дека топчето поминало високо над мрежата, но технологијата го сигнализирала спротивното.
На почетокот од првиот сет, Кирјос и пријде на судијката Вељовиќ и бараше од неа да се ресетира технологијата, а по загубата на првиот сет со 5:7, настрада рекетот.


Топчето беше волку високо – покажуваше Кирјос кон судијката и додаде:
– Ресетирајте ја технологијата и погледнете ја снимката бидејќи е очигледно дека нешто не е во ред.

Ник Кирјос/EPA-EFE/DAVE HUNT

Во вториот сет Кирјос имаше сервис за израмнување во сетови и во тие моменти уредот повторно детектираше дека топчето ја удрило мрежата, по што влезе во вербална расправија со Вељовиќ.

EPA-EFE/DAVE HUNT

Исклучете го уредот. Ова ја уништува играта, дали ме разбирате. Не, не разбирате. Погледнете го резултатот, доколку не го исклучите, повеќе нема да играм – рече Кирјос.
Судијката Вељовиќ му рече да се врати на своето место и да продолжи да игра и до крајот на мечот кој го доби во пет сета (5:7,6:4,3:6,7:6,6:4) тој постојано коментираше и негодуваше поради одлуката на судијката Вељовиќ.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар