7.9 C
Скопје

Ново одложување во НБА, играчите гневни: Се потиме еден покрај друг на теренот, а не смееме да излеземе од соба

Коронавирусот им прави огромни проблеми на НБА екипите, а лигата е принудена да одложува натпревари. Последен натпревар кој е одложен е дуелот помеѓу Атланта хоукс и Феникс санс, кој е седми одложен натпревар сезонава.

Причината за тоа е што Феникс нема минимум осум кошаркари за натпреварот против Атланта . Според новинарот на ЕСПН, Адријан Војнаровски, кошаркарите на Феникс биле во контакт со играчите на Вашингтон кај кои е потврдено присуство на коронавирус.

НБА лигата поради зачестениот број на заразени кошаркари, издаде нови корона протоколи кои наидоа на негодување кај дел од самите кошаркари.
– Сакаме да играме, но не ги разбирам дел од правилата. Можеме да се потиме едни покрај други 48 минути, но не смееме да разговараме по натпреварот. Тоа нема смисла – вели бекот на Оклахома сити, Џорџ Хил.

Прочитајте и...  Борисов: Угостителите нека се сетат дека пред еден месец немаше слободни кревети во болниците

Според новите протоколи кои беа усвоени вчера, на кошаркарите им е дозволено да ги напуштаат хотелските соби само кога одат на тренинг или во итни случаи и смеат да комуницираат со членови на семејството и со луѓето со кои живеат.

– Возрасен човек сум и ќе го правам тоа што јас сакам. Доколку сакам да одам да го видам семејството, тоа и ќе го направам. Не може некој да ми каже постојано да бидам во собата. Доколку ситуацијата е толку сериозна, тогаш не треба воопшто да играме – додава Хил.

Поврзани вести

Червар: Ова не е неуспех за мене, ова е реалноста

Слободен печат

Македонија ЃП остана без Абдул Басит, напаѓачот потпиша за тунискиот шампион

Слободен печат

Федерер само на еден начин може да ги победи Ѓоковиќ и Надал

Слободен печат

Катастрофалното второ полувреме ги остави Хрватите без четвртфинале

Слободен печат

Е. Пелистер подобар од Горица на контролата во Словенија

Слободен печат

Капитенот Лазаров со поддрша за Мукаетов: Под неговот водство се изградивме како сериозна федерација

Слободен печат

Остави Коментар