9.2 C
Скопје

Кошаркарите како затвореници, НБА ги менува протоколите за да ја спаси сезоната

Челниците на НБА лигата одлучија да ги променат корона протоколите по зголемиот број на позитивни кошаркари и одложени натпревари.

Зачестениот број на кошаркари кои се позитивни на коронавирус поради што се одложуваат натпреварите, го натераа првиот човек на НБА лигата, Адам Силвер да реагира и да ги смени здравствените протоколи.

Едно од новите правила е дека играчите мора да останат во своите фомови кога играат на домашен терен во период од две недели. Исклучок се тимските активности (тренинзи, натпревари), тренизни на отворено и основни животни активности.

Ова значи дека НБА кошаркарите ќе бидат како „затвореници“.
Новинарот Мајк Сингер вели дека тимските состаноци пред натпреварите ќе бидат ограничени на 10 минути и на нив кошаркарите ќе мора да носат маски.

На гостувањата, на кошаркарите ќе им биде забрането да дојдат во салата порано од три часа пред почетокот на натпреварот.
Исто така секој што ќе влезе во домот на НБА играчите ќе биде тестиран два пати неделно.

Прочитајте и...  Наближува годишнината од смртта на Коби, дали легендарниот кошаркар е веќе заборавен од својот клуб?

Поврзани вести

ВИДЕО: Атлетико сигурно чекори кон титулата, падна и Валенсија

Слободен печат

Швеѓаните ја растурија Русија, Франција е силна и без Карабатиќ

Слободен печат

Арсенал замената за Озил ја најде во Реал Мадрид

Слободен печат

Хит фотка: Стоилов и Пешевски во друштво на дебелкото од Конго

Слободен печат

Египет и Парондо одат според планот, реми со Словенија за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Солскјер конечно го победи Клоп, Фернандеш го исфрлли Ливерпул од ФА купот

Слободен печат

Остави Коментар