27.8 C
Скопје

Новиот голман на Вардар 1961 со одлична партија во Бундеслигата

Македонскиот репрезентативен голман Мартин Томовски денеска можеби ја имаше најдобрата партија сезонава во дресот на Лудвигсхафен.

Нашиот чувар на мрежата запиша вкупно 17 одбрани во победата на неговиот клуб против Ерланген (19:24) во рамките од 29 коло во Бундеслигата.

Кај стрелците во триумфот најмногу придонесоа Вагнер со седум и Дурак со шест погодоци, а на спротивната страна пет голови беа дело на Селин.

Лудвигсхафен и натаму се бори за опстанок во најсилното германско првенство, моментно е на 17 позиција со 15 бодови.

Потсетување дека од следната натпреварувачка сезона 2021/2022 Томовски ќе ги брани боите на Вардар 1961.

Фото: facebook.com/eulenludwigshafen

Поврзани вести

Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

Слободен печат

Фудбалерите од Букурешт се преселија во Амстердам

Слободен печат

Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

Слободен печат

Тага во Торино, почина човекот кој го направи Јувентус фудбалски гигант

Слободен печат

Што не очекува денеска на Евро 2020: Хрватска оди на сè или ништо

Слободен печат

УЕФА размислува да им го одземе финалето на ЕП на Англичаните

Слободен печат

Остави Коментар