18 C
Скопје

Нови 199 позитивни случаи на ковид-19, починаа 8 лица

Во последните 24 часа се направени 1846 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 80, Охрид – 19 , Кавадарци -19, Тетово -14 , Прилеп – 13, Куманово – 9, Гостивар и Велес по 7, Струмица и Гевгелија по 6, Битола и Струга по 5, Свети Николе, Ресен и Делчево по 2, Штип, Кочани и Кратово по 1.

Регистрирани се 264 оздравени пациенти од:

Скопје – 111, Охрид -66, Струга -35, Куманово и Велес по 9, Берово – 6, Пробиштип – 5, Битола -4, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш по 3, Тетово, Штип, Кавадарци, Струмица, Кичево, Дебар и Кратово по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица.

Починати се 2 пациенти од Кочани (74, 70г), по еден смртен случај е регистриран од Скопје (76г), Ресен (88г), Кавадарци (77), Гостивар (70), Гевгелија (63) и Битола (65). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 1846 теста се преку: ИЈЗ-411, ЦЈЗ Скопје-50, Авицена-224, Биотек-156, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Систина-243, лабораторија Лаор–269, МАНУ-75, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-15, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 270, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 470.691 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.798, бројката на оздравени пациенти е 83.999, на починати е 2.924, а бројот на активни случаи изнесува 7.875.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 41416, активни 3979
• Куманово 5274, активни 313
• Тетово 5196, активни 319
• Прилеп 4636, активни 177
• Гостивар 3661, активни 192
• Штип 3528, активни 97
• Битола 3269, активни 148
• Велес 3183, активни 249
• Охрид 2933, активни 404
• Кавадарци 2760, активни 402
• Струмица 2578, активни 234
• Струга 2276, активни 180
• Кочани 1748, активни 62
• Кичево 1736, активни 109
• Свети Николе 1090, активни 33
• Гевгелија 1039, активни 122
• Неготино 991, активни 87
• Дебар 775, активни 83
• Ресен 756, активни 89
• Крива Паланка 739, активни 37
• Радовиш 730, активни 54
• Делчево 665, активни 218
• Берово 606, активни 34
• Пробиштип 515, активни 26
• Виница 499, активни 30
• Валандово 330, активни 11
• Демир Хисар 252, активни 11
• Македонски Брод 247, активни 11
• Кратово 238, активни 24
• Богданци 226, активни 17
• Демир Капија 224, активни52
• Крушево 220, активни 37
• Македонска Каменица 192, активни 18
• Пехчево 183, активни 7
• Дојран 87, активни 9
• Вкупно 94798, активни 7875.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар