-6 C
Скопје

Tag : тестови

Вести Регион Слајдер

Во Косово 270 нови позитивни случаи на ковид-19, починаа седум лица

Слободен печат
Во последните 24 часа во Косово, како последица од инфекцијата со ковид-19 починаа седум лица, со што бројот на смртни случаи од почетокот на пандемијата...
Вести Регион

Грција ги ограничи цените на тестовите: ПЦР тестовите да не бидат поскапи од 60 евра, брзите тестови 20 евра

Слободен печат
Одлуката на грчката Влада за воведување плафон за цените на тестовите за Ковид-19, со цел да се спречи профитерство, стапува во сила, а цените не...
Вести Свет

Вакцините и тестовите за ковид-19 нема да имаат ДДВ до крај на 2022 година

Слободен печат
Во државите-членки на ЕУ нема да се плаќа данок на додадена вредност (ДДВ) на вакцините и тестовите за ковид-19 до крајот на 2022 година. Советот...
Вести Регион

Рама „ќе превртува камења“ во САД за да најде вакцини за Албанија

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама отпатува за Соединетите Американски Држави заради средби со производителите на анти-ковид вакцината. Веста ја објави Рама преку Твитер каде што напиша...
Вести Македонија

Филипче: Штип ќе добие амбулантно возило

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче најави дека Здравствениот дом во Штип ќе биде реновиран и ќе добие возило за итна медицинска помош. Тој денеска го...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче го одби предлогот за бесплатни ковид-тестови, загрозувајќи животи на граѓани

Слободен печат
Однародената власт сега станува и одлепена од реалноста уште повеќе. Среде епидемија во 2021 наместо повисок буџет за здравството, тие предвидуваат помалку средства за 5%...
Вести Регион

Брнабиќ: Србија троши повеќе од 700.000 евра дневно за тестови за ковид-19

Слободен печат
Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека земјата троши повеќе од 700.000 евра на ден само за тестови за ковид-19, која според неа е цената за...
Вести Регион

Грција ги одреди максималните цени за ковид тестови: За ПЦР – 40 евра, рапид – 10 евра

Слободен печат
За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР, така и за брзите, кои не смеат да бидат поскапи...
Вести Македонија

ВИДЕО: Нема одложување на хроничните интервенции, вели Филипче

Слободен печат
Денеска почнува постапката за набавка на брзи тестови со дел од буџетот ој со ребалансот стигна во Министерството за здравство. Во меѓувреме 20.000 тестови стигнаа...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Бурна расправа среде пандемија: Франција се подели околу предлогот за проверка на невиност кај жените

Слободен печат
Франција е една од 20-те земји во кои се вршат проверки дали жената е девица за што деновиве е актуелен предлогот за укинување на таквата...