Нова инвестиција на Алкалоид во Словенија – Слободен печат
ВестиЕкономија

Нова инвестиција на Алкалоид во Словенија

Вложувањето се изврши во АЛКА-ЛАБ ДОО Љубљана, каде што се инвестирани 400.000 евра.

Компанијата Алкалоид АД Скопје изврши дополнително вложување во постојното друштво во Република Словенија, по пат на зголемување на основната главнина.

Вложувањето се изврши во АЛКА-ЛАБ ДОО Љубљана, каде што се инвестирани 400.000 евра наменети за проширување на капацитетите на хемиската лабораторија за тестирање на лекови. Друштвото е во 100 проценти сопственост на Алкалоид АД Скопје.

Со оваа инвестиција компанијата ги продолжува активностите за понатамошно ширење на своите операции на пазарите на земјите членки на Европската унија, како и зајакнување на позициите на овие пазари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close