12.8 C
Скопје

Tag : алкалоид

Забава Магазин

„Чукни во дрво“: АЛКАЛОИД со хуманитарен видеоспот по повот 85-тиот јубилеј

СП.
Една од најпопуларните и најоптимистични македонски песни, антологиската „Чукни во дрво“, под покровителство на „Алкалоид“ доби нова верзија. Изведувана и преработувана повеќе од 3 децении...
Вести Македонија

„АЛКАЛОИД“ пушти во употреба нова инвестиција за сопствено производство на влажни марамчиња

СП.
Влажните марамчиња Becutan се производ од портфолиото на брендот, за првпат воведени на пазарот во 2006 година, изработени според оригинална рецептура на фармацевтските експерти од...
Вести Македонија

„Алкалоид” регистрираше нова фирма во Велика Британија

Слободен печат
„Алкалоид” АД Скопје регистрираше ново друштво во Велика Британија, под назив „Alkaloid UK Limited”. Друштвото е во 100 проценти сопственост на „Алкалоид” АД Скопје, соопшти...
Вести Македонија

Царовска во посета на „Алкалоид“: Со компаниите ќе создаваме квалификуван кадар и ќе обезбедуваме работа за младите

Слободен печат
Министерката за образование и наука, Мила Царовска, германската амбасадорка Анке Холштајн и претставници од банката за развој KFW, денеска ја посетија компанијата „Алкалоид“ која има...
Вести Македонија

Средствата за дезинфекција од “Алкалоид” со докажано дејство против SARS-CoV-2 (COVID-19)

СП.
По речиси цела година постоење на вирусот COVID 19 (SARS-CoV-2 Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), додека науката сѐ уште бара начини за негово најефикасно...
Вести Економија

„АЛКАЛОИД“ пушти во употреба нови производствени капацитети – Инвестиција вредна 11 милиони евра

СП.
Посветеноста на постојаниот раст и развој, следењето на трендовите и најновите достигнувања во сферата на фармацијата се главните причини поради кои во изминативе две децении...
Вести Македонија

Фондацијата „Трајче Мукаетов” додели 39 нови стипендии за учебната 2020/21

Слободен печат
Фондацијата „Трајче Мукаетов“ тринаесетта година по ред доделува стипендии на студенти на Фармацевтскиот и од Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје....
Вести Економија

„Алкалоид“ со раст на консолидираните продажби од 8% и со двојно зголемени инвестиции во периодот јануари-септември 2020 година

СП.
Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари-септември 2020 година, продажбите достигнуваат 6.900.199.436 денари, што е за 9% повеќе во споредба со...
Вести Македонија

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

СП.
И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај...
Вести Македонија

„Алкалоид“ и фондацијата „Трајче Мукаетов“ со донација од 170,000 евра за ЈЗУ „Општа болница Кавадарци“

СП.
Во текот на 2019 и 2020 година „Алкалоид АД Скопје“ реализираше донација во „Општа болница со проширена дејност Кавадарци“ во вкупен износ околу 10.500.000 денари...