Нов хакерски напад во Украина, овој пат мета Министерството за надворешни работи

Хакер, илустрација / Фото: МИА

Неидентификувани хакери денеска накратко упаднаа во веб-страница на Министерството за надворешни работи на Украина на неколку часа, соопшти Министерството, во услови на зголемени тензии меѓу Киев и Москва поради масовното трупање руски сили во близина на нивните граници, пренесува Ројтерс.

Веб-страницата Украина.уа, која има за цел да ја промовира земјата меѓу странците, подоцна беше обновена. Министерството не даде повеќе детали.

Во средината на јануари, моќен сајбер-напад погоди околу 70 интернет страници на украинската влада и регионалните тела. Ги предупреди Украинците „да се плашат и да го очекуваат најлошото“ додека земјата се подготвува за можен руски напад.

Украина верува дека Русија на крајот стои зад тој сајбер напад. Москва негираше каква било одговорност.

Голем хакерски напад врз Украина: Дали е ова увертира за руски напад?

Видео на денот