НЕВЕРОЈАТНО: Халанд за 59 минути даде повеќе голови од Манчестер јунајтед во 2020 година

Младиот Норвежанец продолжува да воодушевува со своите игри.

Ерлинг Халанд на почеток од годинава најправи сензационален трансфер од Салзбург во Борусија Дортмунд иако сите речиси сите мислеа дека ќе оди во Манчестер јунајтед.

Норвежанецот во само два наптревари покажа дека ќе биде неверојатно засилување за „милионерите“, а воедно му покажа и на Јунајтед дека многу погреши што не се согласи на условите кои ги поставија агентот Мино Рајола и таткото на младиот фудбалер.

Халанд минатата недела дебитираше во дресот на Борусија Дортмунд во натпреварот против Аугсбург, во игра влезе кон средина на вториот дел и веднаш импресионира постигнувајќи хет-трик.

Вчера Халанд повторно влезе во игра во второто полувреме и во победата на неговиот тим од 5:1 над Келн учествуваше со два гола.

Прочитајте и...  Македонија домаќин на ракометно јуниорско СП

Халанд за 59. минути во два натпревари постигна пет гола за Борусија, а неверојанто делува податокот дека 19-годишниот Норвежанец во 2020 година има постигнато повеќе голови од сите фудбалери на Манчестер јунајтед.

Јунајтед во 2020 година одигра четири натпревари и постигна само четири голови.

Премиер лигата посилна од коронавирусот, а Гвардиола: „Не сум како Клоп“! (ВИДЕО)