Необјавена песна на Џон Ленон на аукција во Данска

Џон Ленон Јоко Оно
Фото: Принтскрин / Instagram

Ретка снимка од песна на Џон Ленон и Јоко Оно снимена на аудио касета во 70-тите години ќе биде ставена на аукција во Копенхаген, Данска на 28 септември.

Се работи за 33-минутна снимка која ја снимиле четири тинејџери од Данска пред повеќе од 50 години само месеци пред The Beatles да ја објават разделбата.

На снимката има интервју со двојката Ленон-Оно и песна за која се верува дека никогаш досега не е објавена.

Касета Џон Ленон
Фото: EPA-EFE/Ida Marie Odgaard DENMARK OUT

Куќата која ја става снимката на аукција проценува дека вредноста на касетата е меѓу 25 и 40 илјади евра, и се верува дека ќе заврши во некој музеј или ќе биде избор на некој колекционер.

Касета Џон Ленон
Фото: EPA-EFE/Ida Marie Odgaard DENMARK OUT

Интервјуто го извеле тинејџери кои во јануари 1970 година направиле интервју на музичарот за весник кој излегувал во нивното училиште, искористувајќи ја посетата на Ленон и Оно кога во нивното соседство двојката дошла да помине време со ќерката на Јоко, Кјоко.

„Ние бевме само група на 16-годишни хипици, заинтересирани за мировните кампањи на Ленон и Оно“, вели Карстен Хоејен кој ја направил снимката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Lennon (@johnlennon)

Се верува дека ова можеби е и единствена снимка од овој тип бидејќи се работи за неофицијална снимка, за разлика од останатите кои се всушност официјални прес интервјуа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Lennon (@johnlennon)

Видео на денот