Немате идеја за денешниот ручек? Наш предлог – Мусака со модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Сигурно одамна не сте ја подготвиле, а можеби сте од оние кои никогаш не ја подготвиле?! Денес е денот за мусака со модри патлиџани – нема да погрешите!

Состојки:

4 модри патлиџани

500 грама мешано мелено месо

200 грама кисела павлака

3 јајца

1 кромид

неколку чешниња лук

мешан сув зачин

оригано

1 лажица буковец (лут или благ по ваш избор)

1 морков

масло за јадење

Подготовка:

Во тава на оган кратко пропржете ги кромидот и лукот, кои претходно ситно сте ги исечкале. Потоа, додајте го и ренданиот морков и повторно пржете неколку минути. Откако состојките убаво ќе омекнат, во тавата додајте го и месото, пржете го неколку минути, а потоа тргнете го од оган. Убаво зачинете го.

Откако ќе го подготвите филот за мусаката, почнете со подготовка на модрите патлиџани. Измијте ги, а потоа исечете ги на крукчиња.

Постапката за подготвување на оваа мусака е иста како и подготовката на класичната мусака со компир. Во подлабока тава наредете ред модри патлиџани, ред фил. Редете сѐ додека имате од состојките.

Прочитајте и...  Француските пулмолози стравуваат од појава на нова болест поврзана со ковид-19

На крај, во друг сад изматете ги киселото млеко и јајцата. Со добиената смеса прелијте ја мусаката.

Вака подготвената мусака, печете ја во претходно загреана рерна на температура од 200 степени околу еден час.

Прочитај повеќе

Раперка починала по зголемување на задникот, докторот со шокантна изјава: Умре зашто мораше да умре!

Слободен печат

Слободанка Јакимовска Јосифовиќ, професионален нуркач: Под вода сум како во вселената, како да лебдам

Јасмина Кантарџиева Димков

Семејството на Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ одлучи да ги донира неговите органи: Така и понатаму ќе живее

Слободен печат

Бизарни коинциденции: Дали Симпсонови уште еднаш ја предвидоа иднината, овојпат катастрофалната експлозија во Бејрут? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.

Радоста на младата невеста ја прекина ужасната експлозија во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Француските пулмолози стравуваат од појава на нова болест поврзана со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пред 58 години Мерилин Монро беше пронајдена мртва: Живот и смрт покриени со велот на мистеријата

Слободен печат

Каролина Гочева ужива на Пелистер: Ден исполнет со убавина

Слободен печат

Хороскоп за 5 август: Стрелците се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски