Нема потреба да одите во салон – Направете си сами одличен домашен третман за испукани пети

Фото: Профимедиа

Џабе ви се лаковите за нокти и модерните сандали, ако вашите пети изгледаат како кора од дрво. Ниту е женствено, ниту е убаво за очи…

Затоа ви нудиме одличен третман кој ќе го реши овој ваш проблем.

Доколку немате пари за да си дозволите педикир и третман на стапала, овој домашен третман од млеко и сода бикарбона исто така може да ви помогне.

Фото: Профимедиа

Загрејте до 4 чаши млеко (од 2 до 4 е доволно во зависност од тоа колкав е проблемот, а и која големина е стапалото). Натопете ги нозете и опуштете се 20 минути. Потоа додадете сода бикарбона и истријте ги добро петите.

Содата ќе делува како пилинг и ќе ги отстрани мртвите клетки. Потоа измијте ги стапалата и намачкајте ги со крема. Третманот применувајте го два пати неделно. Вашите пети ќе блескаат!

Видео на денот