Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Се прави од шест моќни намирници од природата.

Како последица на брзиот начин на живот исполнет со стрес, нездрава и брза исхрана и недоволно движење, сè почесто имаме неквалитетен сон, а многумина ги мачи несоницата. А веќе следниот ден сме уште поуморни од минатиот, со тоа и уште понервозни и повеќе подложни на стрес.

За да го прекинеме овој круг на несоница и стрес од кој како да не можеме да излеземе, особено не свежи, потребно е да го релаксираме и прочистиме телото.

Зелениот сок е напивка која е најдобар сојузник за опуштање и прочистување на телото, а се прави од шест моќни намирници од природата.

Се подготвува лесно и брзо, може да се направи и во поголема количина за дозата да трае до два – три дена доколку се чува во фрижидер.

Прочитајте и...  Вакво нешто немате видено: Цеца пее на ромска свадба во Рим, а бакшиш пристигнува од сите страни! (ВИДЕО)

Се пие наутро и после ручекот.

За да подготвите една чаша (или една доза) од зелениот сок потребно е – 1 краставица, 1 ѓумбир, 1 лимон, 2 целера, 1 зелено јаболко, 9 стебленца аспарагус.

Како да го подготвите?

Аспарагусот потопете го во ладна вода пет минути, краставицата, лимонот и јаболката излупете ги и исечкајте ги на парченца. Така исечкани ставете ги во блендер и додадете го ѓубмирот и целерот.

Аспарагусот изобилува со витамини, но и со фолна киселина која помага за смирување на организмот. Целерот содржи минерали кои го смируваат нервниот систем, а дополнително поради магнезиумот кој исто така го содржи помага во опуштање на организмот. Ѓумбирот помага од телото да се исфрлат наталожените токсини, додека краставицата го намалува крвниот притисок.

Прочитајте и...  Миленикот на жирикомисијата од „Ѕвездите на Гранд“, Гоце од Прилеп сними песна! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Твитер ќе ве прашува дали сте прочитале некоја статија пред да ја ретвитнете

Слободен Печат

Сузана Турунџиева: Кога може Атиџе, можам и јас!

Сузана Турунџиева

Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Васко Спасоски

Ги надминале проблемите: Изабела Круз сака да ги поправи односите со нејзината мајка Никол Кидман

Слободен Печат

Сопругата на Џон Леџенд ја загрижи јавноста: Криси Тајген заврши во болница поради компликации во бременоста

Слободен Печат

Вакво нешто немате видено: Цеца пее на ромска свадба во Рим, а бакшиш пристигнува од сите страни! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Слободен Печат

Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат

Виц на денот: Градежна фирма

Слободен печат

Крај на големата љубов: Шехерезада и Сулејман се пред развод, нема веќе страст! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се породи ѕвездата на мјузиклот „Мама Миа!“: Актерката успешно ја сокри бременоста! (ФОТО)

Слободен Печат