НБА во паника, четворица позитивни на корона

Челниците на НБА лигата, екипите и синдикатот на кошаркарите неодамна се договорија сезоната да се доигра во Дизниленд во Орландо под строги медицински протоколи.

Сепак, последниот развој на настаните ја доведува во прашање завршницата во НБА лигата. Екипите кои ќе учествуваат во продолжението од сезоната, 22 наместо 30 започнаа со тестирање на коронавирус на своите играчи, тренери и медицински персонал, а според влијателниот новинар Адријан Војнаровски, екипите се подготуваат за многу позитивни тестови.

Покрај Јокиќ кој се уште се наоѓа во Србија, позитивни се и двајца неименувани кошаркари на Феникс санс се позитивни по што екипата ги прекина доброволните тренинзи во пресрет на продолжението на сезоната.

Прочитајте и...  Официјално, Бразилецот Маја е нов фудбалер на Барселона

Според медиумите во САД уште еден неименуван кошаркар е позитивен на коронавирус, со што се зголемуваат главоболките на челниците на НБА лигата.

Дополнителни проблеми на комесарот на НБА, Адам Силвер, му создаваат и играчите кои планираат да одбијат да играат во Орландо, а последен кој јавно објави дека нема да игра во продолжението е бекот на ЛА Лејкерс, Ејвери Бредли.


– Колку и да сум верен на клубот и соиграчите, играм кошарка и за своето семејство. Значи, во овие моменти не можам да донесам одлука со која во прашање би го довел здравјето на семејството – објасни Бредли.

Прочитајте и...  Македонските екипи европските мечеви ќе ги играат на Кипар!?

Тренинг камповите за екипите ќе бидат отворени на 11. јули, а сезоната треба да продолжи на 31. јули.

Прочитај повеќе

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат

Вардар и фудбалскиот „земјотрес“ против ЦСКА Москва, незаборавната дружба во Уранија! (ФОТО+ВИДЕО)

Атанас Костовски