-1 C
Скопје

Научниците во САД бараат крв од излечените НБА ѕвезди за да направат вакцина

Четворица кошаркари кои беа позитивни на коронавирус успешно се излекуваа.

Двоецот на Јута, Руди Гобер и Донован Мичел, центарот на Детроит, Кристијан Вуд и бекот на Бостон, Маркус Смарт, се излекувани од коронавирусот. Тие беа првите кошаркари во НБА лигата кои беа позитивни на коронавирусот.

Американските медуми јавуваат дека научниците во САД бараат играчите да им донираат крв за да можат да направат вакцина против ковид-19 вирусот.
и НБА лигата побара тие да донираат крв која треба да помогне во експериментите за новата вакцина.

САД одамна на поминаа Кина и сега се најзагрозена земја во светот од коронавирусот со речиси 165.000 заразени лица и 3.173 починати.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Делчево позитивен на Ковид-19 вирусот

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар