Научниците потврдија! Децата интелигенцијата ја наследуваат од…

Многу често родителите дебатираат од кого децата ја наследуваат интелигенцијата, од тато или од мама. Што вели науката на оваа тема?

Повеќе истражувања покажале дека Х хромозомот е одговорен за наследување на интелигенцијата. Жените имаат два Х хромозоми, мажите само еден, така што е двојно поголема веројатноста децата да ја наследат интелигенцијата од мајките отколку од татковците, пишува Mirror.

Досега неколку студии се занимавале со оваа тема во последните години. Истражување во Глазгов открива дека децата имаат тенденција интелигенцијата да им биде слична со интелигенцијата на мајките. Истражувачите интервјуирале исти деца секоја година од нивната 14 до 22 година, земајќи ги предвид фактите како образование и социјлно-економскиот статус. Откриле дека најдобар предиктор за интелигениција е токму нивната мајка, IQ-то на младите било околу 15 бодови поразлично од IQ-то на мајката.

Прочитајте и...  Малото градско катче за перење и пеглање на Светлана

Сите научници не се согласни со основниот принцип на Х хромозомите. Нагласуваат дека генетиката не е единствениот фактор во одредувањата на интелигенцијата на детето.

Според Psychology Spot, проценето е дека 40 до 60 проценти од интелигенцијата е наследна, остатокот е од нашата околина, средина на живеење. И двата родители имаат важна улога во емотивниот и интелектуалниот развој на децата, градејќи ја нивната самодоверба, играјќи со нив и учејќи ги нови вештини.

Прочитај повеќе

Хороскопски знак кој на неверојатно лесен начин знае да ви го уништи расположението!

Слободен Печат

Најзгодната девојка од Инстаграм за ова лето: Запознајте ја скопјанката Оле! (ФОТО)

Васко Спасоски

10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се сонча во Црна Гора: Пејачката на лежалка во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија и Дејвид Бекам ќе станат баба и дедо – Вереницата на Бруклин Бекам е бремена?

Слободен печат

Ќе ве разнежни: Погледнете што се случува во домот на Цеца Ражнатовиќ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зарем е можно ваква трансформација? Погледнете како изгледала пред 10 години една од најзгодните пејачки во моментов на Балканот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина објави: Позитивна сум на коронавирусот

Слободен печат

Криси Тајген и Џон Леџенд по третпат родители: Познатиот пар ги сподели среќните вести на необичен начин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ламбе Албаковски за првпат го покажа и вториот наследник, синот Димитриј! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова баш секој мора да го прочита: Најубавите зборови на големите уметници за љубовта и среќата напишани некогаш!

Слободен печат

Сања Барби: Јас сум на врвот, десет празни места, па Елена Велевска и Сузана Гавазова! (ФОТО)

Васко Спасоски