Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Научниците дошле до одговорите откако откриле дека светлината од SN 2006gy (една од најпроучуваните супер-светлечки супернови) е особено силна во еден дел од спектарот.

Научниците ја открија причината за една од најголемите евидентирани експлозии во Вселената.

Супер-светлечките супернови се најсветли експлозии во Вселената. Но научниците досега не можеа да објаснат што точната е причина за нивната појава. Супернова е катастрофална експлозија на ѕвезди при кои се ослободува доволно енергија, што може да ја заслепи целата галаксија.

Според најновото истражување, светлото од ѕвездата во супер-светлечките супернови е најзабележливо кога нормалната супернова ќе се судри со материите во околината.

ФОТО: NASA

Научниците дошле до одговорите откако откриле дека светлината од SN 2006gy (една од најпроучуваните супер-светлечки супернови) е особено силна во еден дел од спектарот, или „линија“, како што ја нарекуваат. Тоа всушност, укажува на огромно присуство на железо.

Прочитајте и...  Во Венецуела запленет еден тон кокаин, уапсени црногорски државјани

-Особено интересно стана кога сфативме дека за настанувањето на овие линии потребни се големи количини на железо кои тежат колку третина од Сончевата маса, изјави астрономот Андерс Јеркстранд, професор на Универзитетот Стокхолм.

Според експертите, SN 2006gy прво била бинарна ѕвезда, односно тоа е двоен систем составен од бело џуџе со големина на Земјата и огромна ѕвезда, веројатно со големина на нашиот сончев систем. Таа гигантска ѕвезда продолжила да расте, па во еден момент почнала ја влече помалата ѕвезда која се нашла во нејзиниот центар.

Кога џуџето планета стигнало до центарот на гигантската ѕвезда експлодирала во стил на супернова. Во тој момент експлозијата допрела до материите кои ја опкружуваат, односно железото, при што се создала супер-светлечката супернова.

Прочитајте и...  Андоновиќ: Коронавирусот покрај економски и политички ќе влијае и врз геостратегијата и безбедноста во светот

Прочитај повеќе

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат