Научна фантастика, историска драма и хорор: Новата мини-серија веќе ја споредуваат со „Чернобил“

Поминаа три години откако се најави адаптацијата на научно-фантастичниот класик, а пред неколку дена Би-би-си конечно го објави трејлерот за „Војна на световите“ (The War of the Worlds).

Во серијата од три епизоди која се темели на култниот роман на Х. Г. Велс глумат Раф Спал (Black Mirror), Елеaнор Томлинсон (Poldark) и Роберт Карлајл (Trainspotting), а првиот трејлер изгледа прилично спектакуларно.

„Дами и господа, изгледа дека нешто пристигна во Англија”, најавува гласот во првиот трејлер, пред да почне да се шпекулира за што се работи, верувајќи дека станува збор за ѕвезда што паѓа.

Секако, фановите на класичните приказни знаат дека не се работи за ѕвезда која паѓа. Лондон и околината се соочуваат со ескалирачки терор од инвазија на вонземјани, борејќи се за живот против непријателот кого не го разбираат.

Прочитајте и...  Терминатор вежба, Лулу го набљудува - Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Мини-серијата е сместена во едвардијанското доба (1901-1914) и ги следи Џорџ и неговата партнерка Ејми, кои почнале да живеат заеднички живот со постариот брат на Џорџ, Фредерик и астрономот и научник Огилвија.

,,Верзијата на Војната на световите, која сакав да ја направам и да ја прикажам е најблиску до духот на книгата, но во исто време современа, изненадувачка и полна со возбуда“, вели писателот Петар Харнс додека ја најавуваше адаптацијата на својата приказна.

Судејќи според трејлерот, го исполни ветувањето. Погледнете го.

Прочитај повеќе

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Слободен печат

Спречете појава на вагинални инфекции – Никогаш не облекувајте се пред убаво да се избришете по туширањето

Слободен печат

Конечно решена дилемата: Дали кучињата се далтонисти или сепак гледаат боја?

Слободен Печат

Инфлуенсерки од пелени – Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Слободен печат

„Мојот син почина од коронавирус… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да имате убава и сјајна коса

Слободен печат

Терминатор вежба, Лулу го набљудува – Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Слободен печат

Автобиографско дело на Андре Леон Тели – Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Слободен печат

Израдувајте ги домашните – Цимет штрудли со смокви

Слободен печат

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат

Дневен хороскоп за 31 мај, недела – Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Слободен печат