Tag : чернобил

Забава Магазин

За прв пат после катастрофата во Чернобил е поставена новогодишна елка! (ФОТО)

Слободен Печат
Напуштениот Украински град Припјат, беше збогатен со новогодишна елка за прв пат после нуклеарната катастрофа во Чернобилската Нуклеарна Централа. „Поранешни резиденти на градот присуствувале за...
Еспресо Магазин Филм и ТВ

Вистинската Људмила од Чернобил проговори за серијата и рече дека е полна со лаги! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Луѓето ширум светот во еден здив ја гледаа серијата „Чернобил“. Серијата која освои 3 Еми-награди, сите не потсети на хоророт од нуклеарната катастрофа која се...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Со години криеле нуклеарна катастрофа полоша од Чернобил

Слободен печат
Трката за нуклеарно вооружување од времето на Студената војна на суперсилите САД и Советскиот Сојуз го донеле човештвото на раб на катастрофа. Двете страни произведувале...
Вести Регион

АКТИВИСТИТЕ ВО СЛОВЕНИЈА ПРЕДУПРЕДУВААТ: Целје е новиот Чернобил!

Слободен печат
Претставниците на неколку невладини организации од словенечникот град Целје предупредија на зголемените нивоа на тешки метали во градот и околината, а поради уште неколку еколошки...
Вести Свет

Во градот на духови сепак има живи луѓе кои одбиле да ги напуштат домовите

Слободен печат
За повеќето луѓе Чернобил е синоним за најтешката нуклеарна катастрофа во историјата. За други пак, тоа е само хит мини серија за трагедијата. Меѓутоа, за...
Магазин Филм и ТВ

Научна фантастика, историска драма и хорор: Новата мини-серија веќе ја споредуваат со „Чернобил“

Слободен печат
Поминаа три години откако се најави адаптацијата на научно-фантастичниот класик, а пред неколку дена Би-би-си конечно го објави трејлерот за „Војна на световите“ (The War...
Забава Магазин

Контролната соба на ЧЕРНОБИЛ отворена за туристите: Радијацијата во неа е дури 40.000 пати поголема од дозволената! (ВИДЕО)

Слободен печат
Контролната соба во Чернобил ќе биде отворена за туристите повеќе од 30 години по катастрофата и покрај тоа што сè уште има ниво на радијација...
Вести Ви Препорачуваме Свет

НАЈТОКСИЧНОТО МЕСТО ВО СВЕТОТ: Полошо е од Чернобил (ФОТО)

Слободен печат
Најлошото место каде е буквално невозможно да се живее е депонијата Агбогблошие во Гана, а кравите таму одат со отворени рани. Чернобил е уверливо најотровен...
Вести Свет

МОРНИЧАВО: ПОГЛЕДНЕТЕ како денеска изгледаат рушевините од реакторот во Чернобил (ВИДЕО)

Слободен печат
Група на 15 новинари вчера влегла во рушевините на нуклеарната електрана во Чернобил, поточно во контролната соба на реакторот. Како што пишува „Ruptly“, новинарите влегле...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Наишол на ЗАСТРАШУВАЧКИ СЦЕНИ во напуштениот реактор во ЧЕРНОБИЛ (ВИДЕО)

Слободен печат
Инстаграмџијата Нил Ансел кој под името “Abandoned Explorer“ се занимава со истражување на напуштените места својот најнов проект одлучил да го сними во Чернобил. Кога...