9.2 C
Скопје

Наследникот на Иринеј заболен од коронавирус, денеска служел литургија

Српската православна црква (СПЦ) известува дека митрополитот Дабро-Босански Хризостом, бил примен во болница во Белград поради инфекција со коронавирус.

Нова.рс пишува дека Хризостом станал поглавар на Синодот на Српската православна црква по смртта на патријархот Иринеј, и тој требало да остане таму до изборот на нов поглавар.

Во соопштението на Српската православна црква не се даваат детали за здравствената состојба на Хризостом, кој претходно денеска служеше литургија во Пеќката Патријаршија на Косово, престолнината на српските патријарси.

Митрополитот ја водеше церемонијата за покојниот поглавар на СПЦ, Иринеј во Белград.

Патријархот Иринеј почина минатиот месец од последиците од коронавирусот. Тој се зарази на погребот на црногорскиот митрополит Амфилохије, кој исто така почина од корона.

ФОТО: Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава, верници го бакнуваат стаклото

Прочитајте и...  Полицискиот час и постоечките мерки во Грција се продолжени до први февруари

Поврзани вести

На протестите во Москва повредени најмалку 42 полицајци

Слободен печат

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Албанија: Во последните три години над 60 странски државјани, меѓу нив и дипломати, прогласени за „персони нон грата”

Слободен печат

Над илјада лица уапсени на протестите во Москва

Слободен печат

Германија ќе го укине „мигрантско потекло“?

Петер Хиле/Дојче Веле

Русија обвини американски дипломати за објавување маршрути на денешните протести

Слободен печат

Остави Коментар