Напивка која го забавува белеењето на косата

Пченичната трева има многу бенефити за здравјето, а особено за забавување на процесот на стареење.

Пијалакот од пченична трева е полн со витамин Ц и Е. За да одгледате пченична трева ви треба чисто семе од пченица, тресет и земја.

Семето потопете го во вода 8-12 часа. Ставете го семето во стаклена тегла и во следните 24 часа измијте го со три води.

Кога ќе почне да ‘рти, посадете во мешавина од земја и ѓубриво во сооднос 3:1. Засадете ги плитко. Првите три дена покријте со тегла. Наутро полевајте, а навечер испрскајте со вода.

Четвртиот ден тргнете ја теглата, но не изложувајте го растението на директна светлина. Чувајте ја пченичната трева на температура меѓу 21-26 степени. Ако се појави мувла, не го продолжувајте процесот.

Прочитајте и...  „Пријатели” повторно заедно поради снимање на специјал

Откако ќе порасне 20 см, можете да сечете од тревата. Два дена пред употреба, изложете ја на сонце, за да се синтетизира хлорофил.

Во блендер измелете поголема количина од тревата и разредете ја со вода. Пченичната трева ги зачувува пигментите, ги потхранува фоликулите и ја стимулира синтезата на колаген во кожата.

Прочитај повеќе

Со женска рака: Поезија од Катерина Гогова

Слободен печат

Животната приказна на Елза Скиапарели, била текстилен близнак на Салватор Дали и најсериозна конкурентка на Коко Шанел

Слободен печат

Девојката на Нејмар провокативна во секси костим за капење (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен печат

Џеј Ло со емотивна фотографија им го честиташе роденденот на своите близнаци (ФОТО)

Слободен печат

Тирамису по италијански рецепт (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Остави Коментар

8 − 3 =

Прочитај повеќе

Грешки во кујната што секој ги прави

Слободен печат

Делови кои најчесто ги прескокнуваме при миење на рацете, а се главни преносители на вируси и инфекции

Слободен печат

Храна што треба да ја јадете доколку сте постари од 45 години

Слободен печат

Дедо, баба и вујко изгладнувале и тепале 12-годишно дете до смрт

Слободен печат

„Пријатели” повторно заедно поради снимање на специјал

Слободен печат

Легендарниот Тарантино на 56 години го доби првото дете

Слободен печат