Наместо црвен конец на раката, носете зелен или син: Еве зошто!

Сите знаеме за „моќта“ на црвениот конец околу рачниот зглоб, а дали знаете зошто се носат и конци во други бои?

На нашите простори, најраспространето верување е дека треба да се носи црвен конец околу рачниот зглоб, со цел да се заштитиме од лошите нешта, магиите и сл. Ова верување е толку познато и вкоренето што конецот некои го врзуваат за бебиња веднаш по нивното раѓање.

Сепак, покрај црвената, се носат и конци во други бои, бидејќи се верува дека тие имаат значително влијание врз судбината и привлекуваат добри работи во животот.

Зелен конец

Верувале или не, зелениот конец е една од најстарите амајлии, иако нас можеби не ни е толку позната. Се носи за да привлече просперитет. Се верува дека ви помага да излезете како победници од секоја ситуација, да растете и полесно и побрзо да се развивате и да станате успешни.

Прочитајте и...  На денешен ден - 24 февруари
Фото: Профимедиа

Темно зелен конец

Се верува дека со помош на овој конец создавате пријатна животна атмосфера и дека треба да се носи пред важни разговори и состаноци.

Портокалов конец

Овај конец многумина го носат постојано, бидејќи се верува дека привлекува среќа и штити од разни болести.

Фото: Профимедиа

Розев конец

Претежно го носат жените бидејќи наводно го подобрува растот и протокот на женска енергија. Библиската кралица Саба, позната по својата извонредна убавина и мудрост, наводно секогаш носела розев конец околу рачниот зглоб.

 Жолт конец

Се верува дека штити од црната магија и болестите и ви помага да постигнете успех на сите полиња.

Фото: Профимедиа

Син конец

Ова е најпознатата боја за привлекување среќа и успех во бизнисот, што наводно ви помага да ги победите своите ривали. Синиот конец го симболизира мирот, така што наводно ви помага и подобро да се концентрирате на задачата и да го доведете умот во состојба на хармонија.

Прочитајте и...  Принцот Филип е „многу подобар“, но останува во болница: Го лекуваат од инфекција

Поврзани вести

Во Дојран се снимаат завршните сцени од македонско-грчко-германскиот филм „Зад стоговите сено“

Слободен Печат

Џорџ Клуни прозборе за семејниот живот и новите хобија за време на пандемија

Слободен Печат

Зошто некои лица кои прележале ковид-19 не можат да јадат кромид?

Слободен печат

Менди Мур и Тејлор Голдсмит станаа родители

Слободен Печат

Ова е препорачаната количина на црвено месо што можете да ја консумирате во еден ден

Слободен печат

Емина Јаховиќ за нејзиниот поранешен сопруг: „Мустафа не плаќа алиментација повеќе од две години“

Слободен печат

Остави Коментар