18.8 C
Скопје

Над илјада новинари сакаат да присуствуваат на средбата Путин – Бајден

Повеќе од илјада новинари се пријавиле да известуваат од состанокот меѓу претседателите на САД и на Русија, Џо Бајден и Владимир Путин, кој ќе се одржи на 16 јуни во Женева, изјави денеска портпаролот на швајцарското Министерство за надворешни работи, Пјер-Алан Елтшингер.

– Аплицирале повеќе од илјада новинари, истакна Елтшингер.

Според него, швајцарското МНР ќе продолжи да ги проверува податоците во пријавите, со цел побрзо да заврши процесот на акредитација. 

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар