16 C
Скопје

Tag : новинари

Вести Свет

Бура во Брисел по нападите на Јанша врз новинари на Твитер

агенција Миа
Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, ги крена на нозе илјадниците дописници и новинари откако лично нападна две жени новинарки преку Твитер, Европската комисија денеска експлицитно ги...
Вести Македонија

Новинарите бараат побрзо процесуирање на пријавите за напади и измени во Кривичниот законик

Слободен печат
Нападите врз медумските работници се зголемуваат, а речиси и да нема судска разрешница. Потребна е поголема ангажираност од институциите, конкретни измени во Кривичниот законик и...
Вести Регион Слајдер

Абазовиќ: Тајната служба на Црна Гора незаконски следела опозициски политичари и новинари

Слободен печат
Потпретседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ денеска откри дека црногорската тајна служба незаконски следела опозициски политичари, новинари и други лица од јавниот живот...
Спорт Фудбал

Зидан: Доколку сакате да ме отпуштите, кажете ми го тоа во лицето!

Слободен печат
Во пресрет на гостувањето кај Хуеска в сабота, пред новинарите се појави тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, кои целосно го исфрлија од такт со...
Вести Македонија

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ: Изборот на органите во МРТ и АВМУ со просто мнозинство е ризичен

Слободен печат
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите...
Вести Регион

Реакции во Грција за владиниот план за протести во однос на третманот на претставниците на медиумите

МИА Агенција
Полицијата ќе одреди конкретен простор за новинарите и еден претходно одреден претставник на полицијата кој ќе функционира како врска и канал за комуникација со нив...
Вести Регион

ЕФЈ на Балканот: Непречена работа на новинарите во текот на пандемијата

Слободен печат
Европската федерација на новинари (ЕФЈ) покрена кампања која укажува на важноста на работата на новинарите во текот на пандемиајта. „Во текот на здравствената криза новинарите...
Вести Свет

Годишен извештај на „Репортери без граници“: Речиси 400 новинари во светот се зад решетки

Слободен печат
Годишниот извештај на „Репортери без граници” открива зголемување на произволните апсења поврзани со здравствената криза, како и зголемување на бројот на уапсени жени новинари. Бројот...
Вести Македонија

ДС: Судот да ја смени срамната одлука за новинарите што известуваа на 27 април 

Слободен печат
Демократскиот сојуз е загрижен поради одлуката на Основниот граѓански суд во Скопје да им ги одбие тужбите на новинарите кои известуваа од организираниот напад на...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Не треба да има разлика во третманот на оштетените пратеници и новинари за „27 април“

Слободен печат
Не треба да има разлика во третманот меѓу пратениците и новинарите кои беа во Собранието на 27 април, вели за „Фокус” премиерот Зоран Заев, откако...