Tag : новинари

Вести Регион

Минатата година регистрирани 90 случаи на напади на новинари во Србија

Слободен печат
Бројот на напади и притисоци врз новинари во 2019 година е зголемен во однос на претходните две години. Здружението на новинари на Србија (УНС) регистрирале...
Вести Свет

Ослободени со кауција четворицата новинари на Анадолија кои беа уапсени во Каиро

Слободен печат
Новинарите на турската државна новинска агенција Анадолија, кои во средата беа уапсени во Каиро, ослободени се синоќа со кауција од по 630 американски долари. Четворицата...
Вести Македонија

Аидан Вајт: Новинарите не можат да си дозволуваат слобода на изразување

МИА агенција
Слободата на изразување им дава право на луѓето да кажат што сакаат без било какви рестрикции. И не мора да бидат одговорни, не мора да...
Вести Регион

МАЈЕ: Полицијата и Обвинителството во Црна Гора да престанат со прогон врз новинарите

Слободен печат
Медиумската асоцијација за Југоисточна Европа (MAJE) соопшти дека најостро го осудува апсењето на новинарот Гојко Раичевиќ од порталот IN4S, како и новинарот Дражен Живковиќ од...
Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

Тема во УБ: Зачестеното насилството врз новинарите

Слободен печат
Ѕвездан Георгиевски во колумната „Новинарството како боксерска вреќа“ вели вака: Како да им објасниш на насилниците дека ударот врз медиумите е удар врз слободата на...
Вести Македонија

Новинарите се препуштени правдата да ја бараат сами и со приватни тужби

Слободен печат
Нападите врз медиумските работници (новинари, сниматели, фоторепортери) се чести и во разни облици. Во изминатите пет години се регистрирани 50-ина напади, но ни во 10...
Вести Македонија

Сеќавање на „црниот понеделник“: Пратениците пред точно седум години жестоко се судрија во Собранието за буџетот за 2013 година

Слободен печат
Пратениците пред точно седум години жестоко се судрија во Собранието за буџетот за 2013 година, полицијата ги делеше демонстрантите и контрадемонстрантите пред собранието, а медиумските...
Вести Свет

Максимална затворска казна за пет лица на Филипините: Во 2009 година убија 57 луѓе, 32 од нив беа новинари

Слободне печат
Филипинскиот суд ги прогласи за виновни главните припадници на политичкиот клан Ампатуан, за политички мотивиран масакар извршен во 2009 година, во кој беа убиени 57...
Вести Регион

Новинарската фела во Албанија утре на протест против законот „анти – клевета“

Слободен печат
Албанските новинари и други медиумски работници утре ќе протестраат против пакетот Предлог – закони за медиуми, посебно законот „анти – клевета, со кој се предвидува...
Вести Македонија

ССНМ со остра осуда за одлуката на Уставниот суд да не им дозволи пристап на медиумските работници

Слободен печат
Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) преку соопштение најостро ја осудуви одлуката на Уставниот суд да не им дозволи на новинарите и...