-2 C
Скопје

Tag : Бајден

Вести Свет Слајдер

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција
Американската полиција во американската престолнина вчера уапсила лице кое наводно се обидело да помине контролен пункт во градот со фалсификувана дозвола за присуство на инаугурацијата...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

МИА Агенција
Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, планира на неговиот прв работен ден во Белата куќа да потпише десетици укази и наредби, со кои или ќе...
Вести Свет Слајдер

Бајден ги именува најважните дипломати во Стејт департментот, Нуланд се враќа како потсекретар

Илинка Иљоска
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден денеска ги назначи Венди Шерман за заменик државен секретар и Викторија Нуланд за потсекретар за политички прашања, што значи дека...
Вести Свет

Трамп планира да го напушти Вашингтон утрото на 20 јануари кога е инаугурацијата на Бајден

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го напушти Вашингтон утрото на 20 јануари кога е инаугурацијата на неговиот наследник Џо Бајден, иако размислувал да замине...
Вести Свет

Пробата за инаугурација на Бајден ќе биде одложена еден ден од безбедносни причини

Слободен печат
Пробата за инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден, закажана за в недела, ќе биде одложена од безбедносни причини, денеска соопшти порталот Политико, повикувајќи се...
Вести Свет Слајдер

Бајден ја избра Лиза Монако да биде привремен советник за внатрешна безбедност

Слободен печат
Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден побара од Лиза Монако, неговиот кандидат за заменик државен обвинител и советник за борба против тероризмот на поранешниот претседател Барак...
Вести Свет Слајдер

ФБИ уапси над сто луѓе за време на упадот во Конгресот

Слободен печат
Американското Федерално истражно биро (ФБИ) приведе над сто луѓе за време на минатонеделниот упад во Конгресот и сега ги испитува поединците кои би можеле да...
Вести Свет

Бајден го претстави планот од 1,9 трилиони долари за справување со економската криза и борба со ковид-19

Слободен печат
Избраниот претседател на САД, Џо Бајден, синоќа го претстави својот план во висина од 1,9 трилиона американски долари за помош на Американците за справување со...
Вести Свет Слајдер

Арбиенби ги откажа резервациите за Вашингтон во пресрет на инаугурацијата

И.И.
Компанија за изнајмување станови, Арбиенби ги откажа резервациите за Вашингтон во пресрет на инаугурацијата. Денес соопшти дека ќе ги откаже и блокира сите резервации за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ФБИ, Тајната служба и Армијата во масовен лов на екстремисти

Митко Билјаноски
Сосема невообичаено, во ситуација кога насилствата им се пред прагот, а не во некоја далечна земја со нестабилна демократија, се огласија највисоките американски воени офицери...