На Турција и е испорачан вториот дел од рускиот систем С-400 – Слободен печат
ВестиПланета

На Турција и е испорачан вториот дел од рускиот систем С-400

Испораката на вториот дел од рускиот ракетен систем С-400 е завршена, системот ќе стане оперативен во април следната година.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека е завршена испораката на вториот дел од рускиот ракетен систем С-400 и додаде дека системот ќе стане оперативен во април следната година.

Првите делови од системот беа испорачани во јули и покрај предупредувањата од САД дека Анкара ќе се соочи со можни санкции, пренесуваат британските медиуми.

Заради набавката на рускиот ракетен систем, за кој Вашингтон тврди дека не е компатибилен со стандардите на НАТО, САД се заканија дека ќе ја исклучат Турција од програмата за производството на борбените авиони Ф-35.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close