Tag : с-400

Вести Свет

Турција заврши со Русија, сега од САД сака да купи ракетен систем

Слободен печат
Турските власти им предложија на САД и од нив на купат противвоздушни ракетни системи „патриот“, изјави министерот за надворешни работи на оваа земја, Мевлут Чавушоглу....
Вести Свет

Чавушоглу: Купивме С-400 од Русија бидејќи НАТО одби да ни продаде слично оружје

Слободен печат
Турција набави ракетни системи земја-воздух С-400 од Русија поради одбивањето на НАТО да ни продаде слично вооружување, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут...
Вести Регион

СРБИЈА СИ КУПИ ВОЕН ДРОН ОД КИНА: Беспилотното летало снима и лоцира, но може да пренесува и оружје

Слободен печат
Србија од Кина купи вооружени беспилотни летала CH-92A, кои се користат за извидување и снимање на терен, но и за пренесување на бомби и ракети,...
Вести Свет

МОСКВА И АНКАРА ВО ПРЕГОВОРИ: На повидок НОВА испорака на ракетните системи С-400!

Слободен печат
Русија се надева дека ќе склучи договор со Турција за испорака на повеќе противвоздушни ракетни системи С-400 во првата половина на следната година, изјави денеска...
Вести Регион

Ердоган вети дека до април ќе го реши проблемот со САД

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека турски и американски претставници ќе вложат заеднички напори до април следната година за да го решат спорот...
Вести Свет

На Турција и претстојат големи планови со руската набавка на „С-400″

Слободен печат
Договор за нови противракетни системи „С-400″ со Турција се планира да се потпише во 2020 година, изјави генералниот директор на „Рособороекспорт” Александар Михеев. Како што...
Вести Регион

Американскиот притисок не ја спречува Турција да го тестира рускиот ракетен систем „С-400“

Слободен печат
Турски борбени авиони „Ф-16″ денеска ќе летаат над главниот град Анкара за да го тестираат новиот прортивракетен систем „С-400″, и покрај притисокот на САД да...
Вести Регион

Нови закани за санкции од САД за Турицја поради ракетниот систем С-400

Слободен печат
На Турција ѝ се закануваат санкции од американскиот Конгрес поради купувањето на рускиот систем за противвоздушна одбрана С-400, а претседателот на САД, Донад Трамп на...
Вести Регион

Вежба „Словенски штит 2019“: Руските ракетни системи го фасцинираа Александар Вучиќ

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес направи обиколка на Командниот центар на вежбата „Словенски штит 2019“, како и на руските системи за против-воздушна одбрана поставени...
Вести Регион

Почна руско-српската заедничка воена вежба „Словенски Штит”

Слободен печат
Во Србија денеска почна заедничката тактичка вежба со Русија „Словенски штит 2019″. Во воената вежба, која почна денес на аеродромот во Батајница и на воениот...