На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Францускиот магазин „Франс Фудбал“ во најновото издание објави листа на 30 стадиони во светот на кои има најдобра атмосфера.

Бомбоњера, стадион на Бока Јуниорс/twitter/Bocafans

„На нашата листа намерно ги изоставивме великаните како Реал, Барселона, Манчестер јунајтед или Арсенал бидејќи атмосферата на натпреварите на тие екипи не е меѓу најдобрите. Вест Хем, Тотенхем и Арсенал можеби ќе имаа место на нашата листа но со заминувањето од своите легендарни стадиони ја загубија душата и емоциите на трибините“, стои во текстот.

Според магазинот, стадион на кој има најдобра атмосфера е „Бомбоњера“ каде настапува Бока Јуниорс, а по неа следат стадионите на Ливерпул
„Енфилд роуд“ и на Борусија Дортмунд, „Сигнал Идуна парк“.

„Посетата на тие стадиони е неверојатно искуство не само за фудбалските фанови. Бомбоњера, Енфилд и Жолтиот ѕид во Дортмунд не се забораваат“.

Прочитајте и...  Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Единствен стадион од соседството кој се најде на листата, и тоа на високото четврто место е поранешната „Маракана“, а сега „Рајко Митиќ“ каде настапува Црвена звезда.

Стадиони со најдобра атмосфера според Франс Фудбал
1. Бомбоњера, Буенос Аирес (Бока Јуниорс)
2. Енфилд, Ливерпул (Ливерпул)
3. Сигнал Идуна Парк, Дортмунд (Борусија Дортмунд)
4. Рајко Митиќ, Белград (Црвена Звезда)
5. Селтик Парк, Глазгов (Селтик)
6. Монументал, Буенос Аирес (Ривер Плата)
7. Водафон Парк, Истанбул (Бешикташ)
8. Караискаки, Пиреја (Олимпијакос)
9. Сан Мамеш, Билбао (Атлетик Билбао)
10. Маракана, Рио де Жанеиро (Фламенго)
11. Турк Телеком Арена, Истанбул (Галатасарај)
12. Де Кујп, Ротердам (Феенорд)
13. Сан Паоло, Неапол (Наполи)
14. Велодром, Марсеј (Олимпик Марсеј)
15. Жефри Жирар, Сент Етјен (Сент Етјен)
16. Каиро Интернатионал, Каиро (Ал Ахли)
17. Шукру Шарачоглу, Истанбул (Фенербахче)
18. Местаља, Валенсија (Валенсија)
19. Тумба, Солун (ПАОК)
20. Стадион на Крал Мохамед, Казабланка (Ража Казабланка/Видад)
21. Кампеон дел Сигло, Монтевидео (Пењарол)
22. Сент Џејмс Парк, Њукасл (Њукасл)
23. Олимпико, Рим (Рома/Лацио)
24. Педо Бидегаин, Буенос Аирес (Сан Лоренцо)
25. Војска Полскиего, Варшава (Легија)
26. Луж, Лисабоно (Бенфика)
27. Стадион 5 јули, Алжир (Алжир)
28. Олимпик де Радес, Тунис (Есперанца Тунис)
29. Парк на принцевите, Париз (ПСЖ)
30. Милернтор, Хамбург (Сент Паули)

Прочитајте и...  Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат