На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Дражен Петровиќ и во „неважни“ натпревари сакаше да помогне во дресот на хрватската репрезентација и биде заедно со своите соиграчи.

Пред точно 27 години, на 6 јуни 1993 година, Дражен Петровиќ го одигра последниот натпревар во неговата кариера. Во дресот на хрватската репрезентација играше квалификациски меч за пласман на Европското првенство 1993 година.

Во полскиот град Вроцлав „коцкестите“ загубија од Словенија со 94:90, Петровиќ реализираше 30 поени, последните два од слободни фрлања. На тој начин ја помина границата од 1000 поени за националната селекција.

Но, мечот немаше резултатско значење, бидејќи Хрватите веќе обезбедија настап на континенталниот собир. Ја поминаа ноќта во Вроцлав, а утрото заминаа за Франкфурт, од каде полетаа назад во Хрватска.

Но, Дражен не беше меѓу патниците, кој одлучи во последен момент да патува со автомобил со тогашната негова девојка Клара Шаланци и уште една нивна пријателка, т.е. турската кошаркарка Хилал Едебал.

Прочитајте и...  Пленковиќ: Нема време за чекање, се е веќе јасно

Следниот ден (7 јуни) во сообраќајна несреќа загина еден од најдобрите кошаркари во историјата.

Многумина се прашуваат зошто мораше да биде во составот за тој „неважен“ меч, кога веќе Хрватска обезбеди ЕП, но кошаркарскиот „Моцарт“ сакаше да биде на паркетот, да помогне, да биде тука заедно со репрезентативните колеги.

Прочитај повеќе

Просинечки, Мамиќ, Седлоски меѓу кандидатите за тренер на Динамо Загреб

Слободен печат

Желбата на Барса: Истекува клаузулата на Мартинез

Слободен печат

Мурињо ја забележа 200 победа во Премиер лигата

Слободен печат

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат