24.8 C
Скопје

На 59 години почина Ник Кејмен, ѕвездата од легендарната реклама за „501“ и миленикот на Мадона

Ѕвездата од легендарната реклама за фармерки и моделот Ник Кејмен почина на 59-годишна возраст…

Кејман беше еден од најзгодните модели, текстописец и пејач по кој лудуваа жените ширум светот.

Тажната вест за Би-Би-Си ја потврди пријател близок на неговото семејство, а причината за смртта засега е непозната.

Најголемата популарност ја стекна во 1985 година кога се појави во рекламата за фармерките Левис 501, чии сцени беа снимени во перална за алишта.

Рекламата во која Кејмен ги соблекува фармерките важеше за една од највлијателните ТВ реклами некогаш направени и резултираше со 800 процентно зголемување на продажбата на фармерките „501“.

Ник во тоа време имаше само 18 години, а во рекламата се појави само во боксерки и наскоро се здоби со статусот секс симбол.

Наскоро започна и музичка кариера, а неговата песна „Every Time You Brake My Heart“ ја напиша Мадона, чиј беше штитеник.

Поврзани вести

ФОТО | Модниот избор на Ирина Шајк: Совршен изглед за долгите топли денови

Слободен печат

ФОТО: Дамиано сака да ги бакнува момците од бендот, а неговата девојка ја привлекуваат и жени: Џорџа Солери искрено за својата сексуалност

Слободен печат

Фановите загрижени: Харисон Форд се повредил за време на снимањето на петтото продолжение на филмот„Индијана Џонс“

Слободен печат

Истражување: Зошто е точна изреката „кој рано рани, две среќи граби“?

Слободен Печат

Автокино проекции во Неготино, Кавадарци и Демир Хисар: Романтичен викенд со „Ах, љубов моја“

Слободен печат

ФОТО: Земји во кое жените со вишок килограми и облините симбилозираат убавина и добар живот

Слободен печат

Остави Коментар