МВР испитува кои се луѓето што во полициска униформа се закануваат со пендрек и 10 години робија

Министерството за внатрешни работи испитува кои се двете лица што фотографирани во автомобил, облечени во полициска униформа, споделиле фотографија на Фејсбук под која напишале ,,седете дома клошари”.

Како што дознава Слободен печат, во моментов се прават проверки за идентитетите на лицата како и за тоа од кои населби потекнуваат. Се утврдува идентитетот и на трето лице, исто така облечено во полициска униформа фотографирано пред икона од светица, кое напишало на фотографијата: Единицата формирана, ако ве зачекам после 9 пендрек и 10 години робија, казна нема.

Овие фотографии и пораки предизвикаа вознемиреност кај граѓаните кои преку социјалните мрежи масовно ги споделуваат. Од МВР за Слободен печат велат дека во текот на денот официјално ќе информираат за сознанијата до кои дошле, преку соопштение до медиумите кои изразиле интерес за настанот.

Прочитајте и...  Ромската интерпарламентарна организација изрази сочувство за смртта на Амди Бајрам

Поврзани вести

Д-р Александар Стојанов: Сите што биле во контакт со Амди Бајрам на свадбата да бидат во изолација!

Советот на општина Шуто Оризари одржа комеморативна седница по повод смртта на Амди Бајрам

Слободен печат

ФОТО: Граѓаните од општина Гази Баба им помагаат на лицата од ранливите категории

Илинка Иљоска

ФОТО: Запленет кокаин во Кичево

Слободен печат

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

Слободен печат

Во Словенија од денеска во болниците само пациенти со Ковид-19 и итни случаи

Слободен печат

Остави Коментар