Минимален раст на исплатената нето-плата во август

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2019 година, во однос на август 2018 година, изнесува 103.8.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (10.9 %), Транспорт и складирање (7.3 %) и Информации и комуникации (5.8 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Информации и комуникации (4.7 %), Уметност, забава и рекреација (3.5 %) и Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (2.3 %).

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2019 година изнесува 25.127 денари.

Прочитајте и...  Давитковски: Маските може да бидат услов за регуларност или партиска манипулација со гласачите (ВИДЕО)

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во август 2019 година, во однос на август 2018 година, изнесува 104.9.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (12.7 %), Транспорт и складирање (9.0 %) и Информации и комуникации (7.7 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Информации и комуникации (4.6 %), Уметност, забава и рекреација (3.6 %) и Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (2.4 %).

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во август 2019 година изнесува 37.322 денари.

Прочитајте и...  НЕОТЕЛ со нова понуда за мали и средни претпријатија

Прочитај повеќе

Силно невреме ја погоди Хрватска, падна град со големина на лешник, ги забели улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Митко Јанчев: Несовесните поединици кои не ги почитуваат мерките се тинејџери

Слободен печат

ЕУ го поздрави формирањето на нова Влада на Косово

МИА Агенција

Се предлага продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

Слободен печат

Гренел го поздрави изборот на новата влада на Косово

Слободен печат

Продолжија протестите во Лондон по смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

1 comment

Cenka, Chicago 24/10/2019 - 09:35 at 09:35

Bidejkji sigurno ne rasne zaradi produktivnost (ne e mozna so isselenonaselenie), toa znaci deka inflacijata vi e do nebo.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ: Мерките на Приштина се „луди”, губиме еден милион евра на ден

МИА Агенција

Стоилковски: Зекири и Лукаревска се новите Цаца Билјановска

Слободен печат

Се развива велосипедската инфраструктура во Скопје – велосипедот најбезбедно превозно средство за време на пандемијата

Слободен печат

МВР: На граничните премини е задолжителен валиден PCR тест, кој е негативен, во спротивно следува државен карантин

Слободен печат

Рот: Се надеваме првата Меѓувладина конференција со Скопје и Тирана да се одржи наесен

МИА Агенција

Банката на Англија: Подгответе се за неуспех на трговскиот договор меѓу ЕУ и Велика Британија

Слободен печат