7 C
Скопје

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Американскиот Сенат со големо мнозинство го изгласа Ентони Блинкен за нов шеф на американската дипломатија. Новиот државен секретар доби 78 гласови „за” и 22 гласа „против”, што е многу подобар резултат од неговите претходници Рекс Тилерсон (56 гласови) и Мајк Помпео (57 гласови).

Голем број републикански сенатори гласаа за Блинкен.

Тој, минатата недела, за време на разговорите во Сенатот вети дека ќе ги „заживее” сојузите кои се загрозени во мандатот на претходниот американски претседател Доналд Трамп и ќе ги врати САД на „првата линија” по унилатерализмот и поделбите кои ги застапувала поранешната американска дипломатија.

Идниот американски државен секретар ги придоби симпатиите на републиканците, откако изјави дека Трамп „со право заземал цврст став кон Кина”.

Прочитајте и...  СКСЗМ повикува пописот да се спроведе на транспарентен и професионален начин

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар