21.8 C
Скопје

Tag : сенат

Вести Свет

Сенатот на САД одобри „историска одлука” за спротивставување на економската закана на Кина

Слободен печат
Американскиот Сенат синоќа донесе закон со кој се предвидуваат амбициозни инвестиции во науката и технологијата, претставен како „историска одлука” за спротивставување на економската закана на...
Вести Свет

Сенатот ќе му ја ограничи можноста на претседателот на САД самостојно да одлучи за истапување од НАТО

Слободен печат
Вкупно 15 сенатори, демократи и републиканци, денеска во Сенатот поднесоа на разгледување нацрт закон за ограничување на правото на претседателот на САД да одлучува самостојно...
Вести Свет Слајдер

Ниту е војник, ниту политичар, ниту разузнувач: Вилијам Брнс е нов директор на ЦИА

Слободен печат
Американскиот Сенат вчера изгласа уште двајца нови членови на администрацијата на претседателот Џо Бајден. Вилијам Брнс е потврден за директор на Централната разузнавачкка агенција (ЦИА),...
Вести Свет Слајдер

Со 198 гласа „за“ и 138 „против“: Шпанскиот Сенат го усвои законот за еутаназија

Слободен печат
Шпанските пратеници со огромно мнозинство на гласови денеска ја легализираа еутаназијата во земјата и покрај силното противење на Католичката црква и десетина партии. Владиниот предлог-закон...
Вести Свет Слајдер

Со 51 глас „за“ и 40 „против“: Американскиот Сенат ја потврди Деб Халанд за секретарка за внатрешни работи

Слободен печат
Американскиот Сенат го потврди изборот на Деб Халанд за секретарка за внатрешни работи во администрацијата на претседателот Џо Бајден, јави „Си-Ен-Ен“. Таа е избрана со...
Вести Свет

Сенатот ќе ја разгледа кандидатурата на Гарленд за главен обвинител на САД

Слободен печат
Одборот за правда на американскиот Сенат денеска ќе ја разгледува кандидатурата на Мерик Гарленд за главен обвинител на САД. Ако одборот ја потврди кандидатурата, за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Трамп задоволен од одлуката на Сенатот: Нашето движење само што почнува!

Слободен печат
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска беше ослободен од американскиот Сенат од обвинение за поттикнување бунт на Капитол на 6 јануари – 57 сенатори гласаа...
Вести Свет Слајдер

Сенатот го ослободи Трамп од обвиненијата

Слободен печат
Трамп уште еднаш избегна осуда од Сенатот, кој што официјално гласаше за негово ослободување од обвинението за поттикнување бунт на неговото второ судење за отповикување....
Вести Свет

Сенатот денеска треба да ја заврши расправата за отповикување на Трамп

Слободен печат
Американскиот Сенат до крајот на денот треба да ја заврши расправата за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп. Сенатот денеска ја продолжи расправата за отповикување...
Вести Свет Слајдер

Се очекува американскиот Сенат денес да гласа за обвинението против Трамп

Слободен печат
За време на четвртиот ден од процесот на импичмент на Доналд Трамп во Сенатот на американскиот Конгрес, адвокатите на поранешниот претседател ги презентираа своите позиции...