• Ентони Блинкен

Блинкен – Кулеба: Секој упад на руска војска во Украина ќе биде пресретнат со брз одговор од САД

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Украина, Димитриј Кулеба, фокусиран на руското воено натрупување на украинската граница. Во текот на разговорот, секретарот го брифираше министерот за средбите со сојузниците и со руски официјални лица неделава во Берлин и Женева, истакнувајќи дека каков и да било упад …

Блинкен – Кулеба: Секој упад на руска војска во Украина ќе биде пресретнат со брз одговор од САД Read More »