Метежот на пристаништето Констанца е закана за Србија

Илустрација: Жито / Фото: Ashraf Amra / Zuma Press / Profimedia

Продолжувањето на забраната за извоз на украински житарки, до средината на септември, во петте земји од Европската унија кои се најпогодени од приливот на евтина храна ќе има одреден ефект врз целокупниот пазар. Сепак, извозниот потенцијал на Украина е помал оваа година, особено кога станува збор за пченицата, изјави за Политика.рс. земјоделскиот аналитичар Жарко Галетин.

– Нема да биде исто како да не се продолжи таа одлука, но извозните капацитети на Украина се прилично намалени. Да речеме, минатата економска година, која е сеуште актуелна, нејзините капацитети беа 15 милиони тони кога е во прашање пченицата. Пред тоа се очекуваат 18 милиони, а сега 10 милиони тони, бидејќи Украинците посеаја третина помалку површина – нагласува Галетин.

Она што би можело да има негативно влијание врз Србија е тоа што забраната за увоз на пченица најверојатно ќе ги пренасочи залихите во регионот на Црното Море. Според него, Констанца моментално е полна со стока, целосно пренатрупана. Може да се случи таа стока од Украина повторно да биде пренасочена кон ова пристаниште. Тоа ни се заканува како проблем бидејќи во тој случај не можеме да извезуваме по оваа рута. За жал, напоменува тој, Констанца повеќе не ни е референтна дестинација и е најдобрата и најевтина извозна рута.

– Досега преку Констанца извезовме нешто повеќе од 120.000 тони, а само во Италија 230.000. Значи, можеби ќе биде проблем ако ова пристаниште е полно – вели Галетин. Тој додава дека ако тоа се случи, Србија повторно ќе биде во неволја.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот