• жито

Жито за народот: Неколку опции за извоз на украинската пченица и снабдување на светските пазари

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во разговор со американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека верува во отворање коридор за извоз на украинско жито на светските пазари. За време на средбата со Бајден на маргините на самитот на НАТО, Ердоган рече дека се обидува да го реши процесот со „политика на балансирање”. „Се надеваме дека оваа …

Жито за народот: Неколку опции за извоз на украинската пченица и снабдување на светските пазари Read More »