-7 C
Скопје

Металург со два гола предност ќе гостува во Швајцарија

Вечерва во првиот натпревар од второто квалификациско коло за пласман во групите на Лига Европа, македонскиот ракометен клуб Металург со 26:24 го совлада швајцарскиот состав на Криенс.

Овој резултат не гарантира мирно гостување во Цирих на 29 септември, но играчите на тренерот Зоран Кастратовиќ ќе се обидат да ја одбранат предноста и се пласираат во групите на ново формираното европско клупско натпревање каде што веќе се наоѓа екипата на Еурофарм Пелистер.

После првото полувреме во Спортскиот Центар „Јане Сандански“ во Скопје тимот од Автокоманда имаше позитива од 14:13.

Златко Хорват и Марко Тарабокиа беа најрасположени на мечот во редовите на Металург со по осум голови, потоа по три имаа Кондев и Серафимов, а по еден Поповиќ, Мариќ, Лазаревски и Додиќ.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ се приближува до рекордот на Федерер!

На спротивната страна шест погодоци беа дело на Папеж, по четири запишаа Ванер и Лапајне.

Во другите средби од денешната програма во Лига Европа: Азоти Пулави-Кристијанштад 24:25, Бјерингбро/Силкеборг-ЦСКА Москва 26:23, Доброгеа Суд-Спортинг 27.27, ГОГ-Винтертур 33:24, Ѓенѓеш-Фуксе Берлин 23:25, Холстебро-Рајн Некар 22:28, Скјерн-Монпеље 31:30, Бидасоа Ирун-Нексе 30:27, Бенидорм-АОН Фиверс 34:31, Потаиса Турда-Тулуз 35:35.

Поврзани вести

Хамилтон позитивен на коронавирус

Слободен печат

ВИДЕО | Смилковски за КК ТФТ: Клубот се издржува од фанатици, ова што го правиме се граничи со фантазија, со лудило

Слободен печат

ВИДЕО: Продолжува резултатската криза на Џенова и Пандев во Серија А!

Слободен печат

Го најавуваат како Марадона: Балотели има нов клуб!?

Слободен печат

Лидс и Алиоски го дознаа ривалот во ФА купот

Слободен печат

Момент за историја: Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди меч во ЛШ!

Слободен печат

Остави Коментар