Матијашевиќ пред ЕП: Со лош прием, не можеме да организираме напад!

Со Швеѓаните во „Кале“ во петокот победивме, а во неделата загубивме, во натпревари исполнети со по пет сета, а селекторот Никола Матијашевиќ заклучува дека треба уште многу елементи да се подобрат за да играме на посакуваното ниво пред дебитантскиот настап на Европското првенство.

– Не сум задоволен со квалитетот на играта против Шведска. Имавме лош прием, тие доминираа во сервисот и тоа не смее да ни се случува. Наш најсилен елемент е нападот, а доколку немаме добар прием не можеме да организираме напад, немаме прво темпо, едноставно не можеме да играме. Јас дури мислев дека ќе биде полошо на вториот натпревар со оглед на отсуството на капитенот, но блокот беше подобар, па бевме рамноправни – рече Матијашевиќ.

Прочитајте и...  Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)
фото: ОФМ

Одбојкарите утрово тренираа во сала за кревање товар, а попладне ќе работат со топка, но Матијашевиќ се уште има дилеми како да ги дозира подготовките, затоа што некои играчи се уште се жалат на повреди.

– Никола Ѓорѓиев е во ред, саниран е отокот на квадрицепсот поради којшто не играше на втората контрола со Швеѓаните, но либерото Дарко Ангеловски има стомачен вирус. Претходно со таков проблем се соочи Васе Михаилов, а Филип Маџунков се жали и на коленото и на рамото, но болките не беа од таква природа за да одмора против Шведска – додаде селекторот.

До Европското првенство во Франција, Холандија, Белгија и во Словенија има уште 15 дена, а покрај тренажниот процес, најавени се нови контролни мечеви.

Прочитајте и...  Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

В петок и в сабота во салата „Кале“ во Скопје ќе биде одржан традиционалниот 43-ти турнир „Бранко Хаџииљоски Чајка“ на којшто гости ќе ни бидат Белгија, Бугарија и Украина. Во полуфиналето в петок, од 17.30 часот македонскиот национален состав ќе игра со Украина, а од 20.15 ќе се сретнат Бугарија и Белгија.

Потоа, на 6 и 7 септември ќе и гостуваме на Австрија во Сент Полтен, а на 12 во арената „Стожице“ во Љубљана (Словенија) ќе го одиграме првиот натпревар на Европското првенство, а противник ќе ни биде Финска.

Прочитај повеќе

Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Слободен печат

Реал тргна по потписот со Камавинга

Слободен печат

На секој чекор луксуз, погледнете го домот Флојд Мејведер (ВИДЕО)

Слободен печат

Српски одбојкарски репрезентативец позитивен на корона

Слободен печат

Ливерпул извиси за Вернер и социјалните мрежи збудалеа со шегите на нивна сметка

Слободен печат

Расистичките коментари на сопругата му донесоа отказ на Катаи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујовиќ од Загреб си замина поради – круши и цреши

Слободен печат

Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

Слободен печат

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат