Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не треба да се попушти пред неподносливото враќање на антисемитизмот.

-Ќе се бориме против антисемитизмот и расизмот во секој облик кои се појавуваат на светлоста на денот и кој се крие во сенката и анонимноста, рече Макрон по повод оддавањето почит на Евреите кои од Франција биле депортирани во логорот на смртта, Аушвиц, кој е ослободен пред точно 75 години.

Пред говорот, францускиот претседател го отвори обновениот Ѕид на имиња, каде што се наоѓаат имињата на сите кои се депортирани од Франција од март 1942 до летото 1944 година.

Прочитајте и...  Мицкоски до Заев: Дали испративте нота до Атина поради тоа што не го почитуваат Преспанскиот договор?

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција