24.8 C
Скопје

Tag : аушвиц

Вести Свет Слајдер

Починa последниот преживеан ослободител на Аушвиц

Слободен печат
Последниот преживеан ослободител на нацистичкиот концентрационен логор во Аушвиц и шампион во спортско мечување, Дејвид Душман почина на 98-годишна возраст. Како војник на Советската црвена...
Вести Свет Слајдер

Папата ја бакна тетоважата на жена која ги преживеала стравотиите на Аушвиц

Слободен печат
Папата Франциск бакна број истетовиран на раката на Лидија Максимович, која преживеала медицински експерименти во нацистичкиот логор Аушвиц. Папата внимателно го слушаше полскиот свештеник кој...
Жена Магазин Магазин слајдер Ретро

Последниот танц во Аушвиц: Франческа Ман извела стриптиз чекајќи во редот за гасната комора, ги завела чуварите, а потоа се случило невозможното!

Слободен печат
Франческа Ман беше популарна еврејска балерина за која пишува историјата… Балерината Франческа Ман била многу талентирана. Девојката блескала на сцената и сонувала да основа свое училиште за танцување. Кога нацистичките трупи ја окупирале Полска, Франческа завршила во Варшавскиот...
Вести Македонија

Австриско државјанство за потомците на преживеаните во Холокаустот – 76 години од ослободувањето на Аушвиц-Беркенау

Слободен печат
Пред 76 години, Црвената армија го ослободи концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау. Ова ослободување дојде предоцна за повеќе од еден милион затвореници кои беа убиени во овој...
Вести Свет

ВИДЕО I Орбан повторно го шокира светот: Оддаде признание на нацистички пилот, нарекувајќи го витез и херој

И.И.
Унгарскиот премиер Виктор Орбан му оддаде почит на неодамна починатиот пилот од ескадрилата 101 од времето на Втората светска војна, попозната како Пума, Ендре Франко,...
Вести Свет

Грешка на германскиот весник „Шпигл“ ги налути корисниците на социјалните мрежи

Слободен печат
Германскиот весник „Шпигл“ објави на социјалните мрежи дека американската војска го ослободила концентрациониот логор Аушвиц. Во статусот кој го објави „Шпигл“ пишува дека Аушвиц бил...
Вести Свет

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не треба да се попушти пред неподносливото враќање на антисемитизмот. -Ќе се бориме против антисемитизмот и расизмот во секој...
Спорт Фудбал

Екс претседател на Германската федерација е одговорен за смрт на стотина луѓе

Слободен печат
ДФБ денеска наведе дека Линеман кој бил претседател на Федерацијата од 1925 до 1945 година, бил директно вклучен во регистрацијата на Ромите како шеф на...
Вести Свет

Одбележувањето на 75 години од ослободувањето на Аушвиц предизвика општ хаос во Ерусалим (ФОТО)

Слободен печат
Граѓаните на Ерусалим денес се борат со сообраќаен хаос и засилени мерки за безбедност, поради големиот собир кој се одржува во овој израелски град. На...
Вести Свет

Светските лидери во Ерусалим ќе одбележат 75 години од ослободувањето на логорот Аушвиц

Слободен печат
Претседателите на трите главни институции на ЕУ денеска патуваат за Ерусалим каде утре ќе се одбележи 75-годишнината од ослободувањето на концентрацискиот логор Аушвиц-Биркенау. Урсула фон...