Македонија без Велко Маркоски на Европското првенство! (ВИДЕО) - Слободен печат

Македонија без Велко Маркоски на Европското првенство! (ВИДЕО)

Нашата најдобра машка ракометна репрезентација ќе биде ослабена во одбраната за дуелите на континенталниот собир кој за нас почнува на 10. јануари.

Како што информираат од Ракометната федерација на Македонија (РФМ), по направените дополнителни медициски прегледи во Очната Клиника во Љубљана и добиените резултати констатирано е дека Велко Маркоски ќе треба да отсуствува 14 дена.

Еден од нашите најдобри играчи во одбранбениот дел на пријателскиот натпревар против Словенија доби повреда на левото око, по ударот со топка од страна на противничкиот ракометар Бомбач.

Велко Маркоски в недела навечер ќе се врати во нашата земја каде што во понеделник ќе има дополнителни прегледи и ќе продолжи со рехабилитација.

Ова значи дека нашата најдобра селекција ќе биде ослабена во дефанзивата на претстојното Европско првенство кое за нас почнува на 10. јануари.

Потсетување во прелиминарната групна фаза во Виена ќе играме против домаќинот Австрија, Чешка и Украина.

Прочитајте и...  Шекеринска: Го одржавме зборот и пред граѓаните и пред сојузниците во НАТО

До првиот меч против Украинците на 10. јануари, „црвено-жолтите“ предводени од селекторот Данило Брестовац ќе имаат уште еден последен тест пред заминувањето за австрискиот главен град против репрезентацијата на Црна Гора в недела.

Прочитај повеќе

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

3 × четири =

Прочитај повеќе

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат