Македонците во Серија А наскоро на фудбалските терени

Можно е на 13 јуни да се врати италијанскиот фудбал со реванш полуфиналните натпревари во националниот Куп.

Серија А доби дозвола мечевите од ова натпреварување да продолжат на 20 јуни. Ова на видеоконференција денеска го порача министерот за спорт во Италија, Винченцо Спадафора.

Спадафора побара од премиерот на таа земја Џузепе Конте првите натпревари да се одиграат веќе на 13 јуни. Проблем е што Италија ги забрани сите професионални спортски натпревари пред 14 јуни. Пред претставниците на Серија А, Асоцијацијата на играчите, Фудбалската федерација на Италија и Италијанските спортски лекари говореше Спадафора.

Во таа прилика рече и се надева дека мечевите од Купот на Италија можат да се играат на 13 јуни или помеѓу 13 или 20 јуни. Се работи за реванш дуелите помеѓу Јувентус и Милан (1:1), односно Наполи и Интер (1:0).

Прочитајте и...  Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Па така, наскоро очекуваме и тројцата македонски репрезентативци Горан Пандев (Џенова), Илија Несторовски (Удинезе) и Елиф Елмас (Наполи) наскоро да се вратат на фудбалските терени.

Во Серија А има да се одиграат уште 12 кола, како четири натпревари од 25 коло, тие се: Аталанта-Сасуоло, Интер-Сампдорија, Торино-Парма и Верона-Каљари. Италијанските клубови тренираат веќе со почитување на строгите медицински протоколи.

Прочитај повеќе

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Слободен печат

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат