Лукашенко бара да се воведат вооружени патроли низ градовите во Белорусија

Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко/ Фото EPA-EFE/MAXIM GUCHEK / POOL

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко ги повика агенциите за спроведување на законот да организираат патроли вооружени со лесно оружје на улиците на белоруските градови за да се осигури безбедноста на луѓето.

– Луѓето треба да се чувствуваат безбедно дома, на работа, на улица, во секое време од денот, посочи Лукашенко во видеото од состанокот со највисоките безбедносни агенции во земјата, објавено на државната веб-страницата „Пул Первава“.

Лукашенко наведе дека иако стапката на криминал во Белорусија се намалува, земјата е изложена на ризик од злосторства од „екстремистичка природа“.

Денес, ова е најважниот аспект на одржувањето на законот и редот – потиснување на дејствијата на бандитите и спречување на загуба на души кои сè уште целосно не разбираат како странските куратори ги таргетираат. Ги предупредувам Министерството за внатрешни работи, КГБ, специјалните служби, сите, обвинителството – сите: мораме да ја преземеме контролата над ова. Нашите патроли мора да бидат на улиците … Патролите мора да бидат вооружени со мало оружје, барем пиштоли, посочи Лукашенко.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот